Doświadczanie porażek
Doświadczenie - GM
2 lutego 2016 - 10:52, by

Nikt nie lubi dostawać batów od życia. Przynajmniej świadomie, bo czasami podświadomie może chcieć tego jakaś część Twojej psychiki, która bardzo pragnie być ofiarą. Nie ma jednak bardziej transformującej i uszlachetniającej rzeczy, jak porażka. Najczęściej to właśnie ona jest motorem wielkich zmian. Bo przecież uwielbiasz być dociśnięty lub dociśnięta do muru, aby wreszcie się ruszyć!

Porażka potrafi boleć jak nic na tym świecie, dlatego lęk przed nią jest taki silny i paraliżuje Twoje działanie. Lecz czy porażki nie stanowią ważnego elementu życia każdego człowieka? Zazwyczaj są jak gorzkie lekarstwo, które trzeba przełknąć, aby coś zrozumieć i uzdrowić.

Porażka nie jest ostatecznością, a jedynie jakimś etapem drogi, czymś cennym, opakowanym w paskudny papier. Prawdziwą wartość porażki będziesz w stanie docenić dopiero po jakimś czasie, no bo przecież nie w trakcie rozpakowywania tego niechcianego prezentu!

Nawet jeśli wydaje Ci się, że życie innych ludzi to niekończące się pasmo sukcesów, to tylko Ci się tak wydaje. Za sukcesami często stoi ogrom potknięć i upadków, z których ktoś wyciągnął wnioski, ciężka praca, wyrzeczenia, a niekiedy skrupulatnie skrywane „mroczne sekrety”. Wiem o tym, bo mój gabinet często odwiedzają „ludzie sukcesu”, którym pomagam uzdrowić ich relacje, finanse lub rozwiązać piętrzące się problemy.

Zatem porażki nie omijają nikogo. Również Ty spotkasz ich w swoim życiu bardzo wiele. Jeśli się jednak nie poddasz podczas „twardego lądowania”, wyciągniesz wnioski, wstaniesz i pójdziesz dalej, ostatecznie wygrasz. Nagrodą będzie przede wszystkim poczucie własnej wartości i spełnienia.

Dnia pełnego wiary w to, że Ci się uda!

Paweł Zyguła